Fate /Stay Night

Συζητήσεις και περιλήψιες για διάφορα anime.

Βαθμολογήστε το anime Μπορείτε να επιλέξετε 1 επιλογή

10 - Τέλειο
0
No votes
9
0
No votes
8
1
20%
7
3
60%
6
0
No votes
5
1
20%
4
0
No votes
3
0
No votes
2
0
No votes
1
0
No votes
0 - Άθλιο
0
No votes

Total votes: 5
Sanji-kun
Robin

Fate /Stay Night

Postby Sanji-kun » 20/03/14, 19:17

Fate /Stay Night

Image

Βασική Υπόθεση:
Ο Shirou είναι ένα ορφανό αγόρι που χάνει τους γονείς του, ύστερα από μία μεγάλη πυρκαγιά. Ο Emiya Kiritsugu, είναι ένας μάγος που σώζει τον Shirou, όταν τον βρίσκει εξαντλημένο στο έδαφος. Τον υιοθετεί και τον μεγαλώνει, προσπαθώντας να τον διδάξει με ήθος, δείχνοντας του και τις βασικές αρχές της μαγείας. Ο Kiritsugu σε μία κουβέντα με τον Shirou, του εξομολογείται το ανεκπλήρωτό του όνειρο, να γίνει ένας ήρωας της δικαιοσύνης, κάτι που υπόσχεται ο Shirou ότι θα ολοκληρώσει εκείνος γι' αυτόν. Στο μέλλον, σε μία μάχη ο Shirou, άθελα του, θα επικαλεστεί τη βοήθεια ενός ηρωϊκού πνεύματος για να τον βοηθήσει. Τότε, θα εμφανιστεί το ηρωικό πνεύμα που θα τον υπηρετήσει. Αργότερα, ο Shirou, μαθαίνει για ένα πόλεμο μεταξύ μάγων (Μasters) και πνευμάτων που υπηρετούν τους μάγους (Servants). Είναι ο πόλεμος του Ιερού Δισκοπότηρου που αποτελείται από μια σειρά από μάχες μαζί με άλλους 6 Masters. Tα ηρωικά πνεύματα προέρχονται από οποιαδήποτε χρονική περίοδο και εμφανίζονται για να πολεμήσουν για το Ιερό Δισκοπότηρο που μπορεί να πραγματοποιήσει μία τους επιθυμία. Ο Shirou διαγωνίζεται και αυτός για το Ιερό Δισκοπότηρο, που θα μπορέσει να του εκπληρώσει τα ιδανικά του και την υπόσχεση που έχει δώσει στον θετό του πατέρα.

(Πληροφορίες από τους Sickfansubs)

Εδώ μπορείτε να σχολιάζεται τα γεγονότα της σειράς, τι σας άρεσε, τι όχι και φυσικά να βαθμολογήσετε το πόσο καλό σας φάνηκε το συγκεκριμένο anime.

Image
aimiliamy
Franky

Re: Fate /Stay Night

Postby aimiliamy » 25/03/14, 14:05

Βασικά θέλω να αναφέρω ότι είναι καλύτερο πριν το δεις να δεις πρώτα το fate zero για να καταλάβεις καλύτερα τι γίνεται και πώς συνδέοντα τα πρόσωπα
γιατί υπάρχουν αρκετά κενά στην διάρκεια της ιστορίας :dizzzy: τέλος αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν δυο ova και μια ταινία που απατάνε αρκετά ερωτήματα που περιμένεις να μάθεις με το τέλος της ιστορίας
Sanji-kun
Robin

Postby Sanji-kun » 25/03/14, 17:08

Τα Ova και την ταινια δεν την εχω δει αλλα θα την εχω στα υποψιν. Η αληθεια ειναι οτι οντως ειναι καλυτερα να δει κανεις το Fate Zero πρωτα ( σχολιαζω στο anime review του Fate Zero και εγω). Διοτι, οντως θα εδενε καλυτερα η ισυορια. Το Fate Stay Night, εδωσε περισσοτερη βαρυτητα στις σχεσεις των πρωταγωνιστων, παρα στις μαχες και την λοιπή ιστορία, με αποτελεσμα να γινεται πιο παιδικο, και να αποκτα και κενα η ιστορια, οπως λες.
Spoiler: Show
Εγω θα ηθελα παντως, στο τελος με κσποιον τροπο ο Shirou και η Saber να εμεναν μαζι και να μην εχανε την υποσταση της.
Image
aimiliamy
Franky

Postby aimiliamy » 25/03/14, 18:15

ναι μετά είδα το άλλο θέμα :not me:
τα ova και η ταινία νομίζω βγήκαν μετά το Fate Zero για να προετοιμαζόσουν το νέο Fate /Stay Night
δεν είμαι και σίγουρη πριν από δυο χρονια το είχα δει :nose pick:
Sanji-kun
Robin

Postby Sanji-kun » 25/03/14, 20:05

Ξερουμε ποτε το Fate Stay Night το καινουριο θα βγει;

-- 25 Μαρ 2014, 8:45 pm --

Φετος την ανοιξη θα ξεκινησει να προβάλεται στην Ιαπωνια, ετσι διαβασα στο ιντερνετ, οποτε μου απαντησα :p ! :axa-axa:
Image
SANDOKANTHANOS
Luffy

Postby SANDOKANTHANOS » 25/03/14, 22:32

Τον Οκτώβρη θα ξεκινήσει σύμφωνα με το MAL.
BECAUSE WITHOUT ME, IT WOULD BE JUST AWESO.
Image
Sanji-kun
Robin

Postby Sanji-kun » 26/03/14, 01:07

Καταλαβα, που λιγο πολυ αυτο σημαινει, οτι μεταφρασμενο θα το δουμε μετα απο κανενα χρονο. Εχω μεγαλη περιεργεια τι διαφορετικο θα δειξει απο το αλλο Fate Stay Night;
Image
SANDOKANTHANOS
Luffy

Postby SANDOKANTHANOS » 26/03/14, 02:00

Λογικά θα τα μεταφέρει σε πιο όμορφο τρόπο από το προηγούμενό του.
BECAUSE WITHOUT ME, IT WOULD BE JUST AWESO.
Image

Return to “Anime Reviews”