Ποιο ανιμε θα προτινατε στους φιλους σας και γιατι;

Περιλήψεις, Συζητήσεις και Download Links από διάφορα Anime.
henry17
Global Moderator
Location: The finish line is just the beginning of a whole new race

Re: Ποιο ανιμε θα προτινατε στους φιλους σας και γιατι;

Postby henry17 » 11/02/14, 00:15

Και γω παρατήρησα αυτό το θέμα, όταν θέλεις να προτείνεις anime σε φίλους σου που δεν παρακολουθούν σε γενικές γραμμές μην ξεκινήσεις ποτέ με μεγάλα anime, ειδικά αν είναι πολυάσχολοι, θα δουν 5-10 επεισόδια και μετά θα σταματήσουν.

Τουλάχιστον η πείρα μου αυτά λέει.

Και επίσης, όταν θα έρθουν μεγάλα anime πες τους ποια είναι τα filler για να τα αποφύγουν αν θέλουν

Image
Image
teo1323
Zoro

Postby teo1323 » 11/02/14, 00:16

Sanji-kun wrote:Ευχαριστώ παιδιά! Μακάρι να είναι έτσι γιατί έχοντας δει το One Piece και άλλα anime μικρότερα σε έκταση, με είχε πιάσει μία ψιλοστεναχώρια ότι αφού είδα το OP από εδώ και πέρα όλο τα λιγότερα καλά μένουν. Αλλά αν υπάρχουν αντίστοιχα και καλύτερα, ακόμα καλύτερα!!!

Υπάρχουν ΠΟΛΥ καλύτερα και πολλά.
Image

Image
Επισκεφτείτε μας :
Spoiler: Show
http://weeders.forumgreek.com/

Allowed to fall! Must get up.
http://myanimelist.net/animelist/teo1323
Sanji-kun
Robin

Postby Sanji-kun » 11/02/14, 02:11

Πάντως εγω εχω παρατηρησει και το αλλο, οτι πολλες φορες καποιοι κανουν το λαθος να προτεινουν anime οπως το death note σε ατομα που δεν εχουν δει αλλa anime, νομιζοντας οτι επειδη ειναι τοπ το death note θα κολλήσουν και αυτοί και επειτα να απογοητευονται, οταν τους λενε δε μου αρεσε γιατι ηταν πολυ σοβαρο, δεν εχει γελιο ή τι ειναι αυτα τα σημειωματαρεια που σκοτωνουν κοσμο. Με αποτελεσμα να το αφηνουν και εκεινοι που τους το προτειναν να τρωνε και δουλεμα απο πανω. Μιλάω τώρα για περιπτώσεις για τις προτάσεις σε anime που γίνονται εκτός διαδικτύου live σε μια παρέα. Γενικά πρέπει να ρωτάμε τον άλλον τι θέλει να δει γιατί πολλές φορές οι προσδοκίες υπερβάλλουν των γεγονότων ή η άγνοια ελοχεύει. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ένα "τσακωμό" με μία παρέα στη τρίτη λυκείου, πρώτη λυκείου κάπου εκεί όπου πέντε αδαής φίλοι μου, προσπαθούσαν να μου πουν ότι το DragonBall είναι της Disney. Εγώ γνώριζα ότι είναι άνιμε αλλά δεν είχα και εγώ πολλές γνώσεις επί του θέματος τότε. Προσπαθούσα να τους πείσω λοιπόν ότι το Dragonball, ότι είναι μίας άλλης κουλτούρας manga -> anime και να μου λένε marvel δηλαδή! Ποια η διαφορά κλπ εν τέλει τότε που δεν είχα να πω και πολλά και δεν υπήρχαν και smartphones και ίντερνετ να τους τάπωνα επί τόπου (πέρα του αξέχαστου ασπρόμαυρου Nokia φιδάκι), βγάλανε το Dragonball αποτυχημένη σειρά της Disney γιατί έχει πολύ βία. Από τότε όταν προτείνω anime σε κάποιον που δεν ξέρει καθόλου, πρώτα τον ρωτάω να δω τι θέλει να δει, τον ενημερώνω τι είναι anime στα γρήγορα και για αρχή συμφωνώ με μικρά όπως λέτε, αλλιώς για μεγάλα τον προετοιμάζω λιγάκι. Τον προετοιμάζω για το πόση υπομονή πρέπει να κάνει μέχρι να εγκαταλείψει το anime για να τον πορώσω, (π.χ. του One Piece για να μου πει κάποιος ότι δε μου έλεγε τίποτα, θεωρώ ότι πρέπει να έχει φτάσει μέχρι το Arlong Park που έχουν κάπως μπει σε μία σειρά τα πράγματα και ξέρεις πως θα εξελίσσεται η ιστορία. Ή του προτείνω απλά πράγματα και μετά τον ρίχνω στα "βαριά ναρκωτικά" που και εγώ ακόμα δεν έχω μπει!
Image
teo1323
Zoro

Postby teo1323 » 11/02/14, 15:24

Το Death Note αρέσει σε όλους και είναι φοβερό αν δεν τους αρέσει θα 'ναι επειδή δεν τους αρέσουν τα σοβαρά γενικά(ταινίες,σειρές)
Image

Image
Επισκεφτείτε μας :
Spoiler: Show
http://weeders.forumgreek.com/

Allowed to fall! Must get up.
http://myanimelist.net/animelist/teo1323
SANDOKANTHANOS
Luffy

Postby SANDOKANTHANOS » 11/02/14, 16:18

Όντως το Death Note είναι πολύ καλό, όμως αν δεν σου αρέσουν τα "σοβαρά" anime και θες μόνο γέλιο και ξύλο δεν θα σου αρέσει.Ωστόσο άλλα anime αρέσουν σε όλους γιατί έχουν κάτι μέσα από όλες τις κατηγορίες(Fullmetal Alchemist:Brotherhood,Great Teacher Onizuka-ωστόσο αυτό δεν έχει πολύ ξύλο αλλά τι να κάνουμε κτλ).
BECAUSE WITHOUT ME, IT WOULD BE JUST AWESO.
Image
Sanji-kun
Robin

Postby Sanji-kun » 11/02/14, 17:33

Y.Γ. Το Deathnote δεν το σχολίασα για εμένα. Εγώ το έχω δει και μου άρεσε πάρα πολύ. Είναι ίσως το πιο ευφυές anime που έχω δει!!!
Image
SANDOKANTHANOS
Luffy

Postby SANDOKANTHANOS » 11/02/14, 19:23

Ξέρω, απλά γνωρίζω άτομα που δεν τους άρεσε και τόσο.Δηλαδή θα το έβλεπαν αλλά όχι να παθιαστούν με αυτό.
Image
Christy
Joker Team

Postby Christy » 11/02/14, 21:42

SANDOKANTHANOS wrote:Ξέρω, απλά γνωρίζω άτομα που δεν τους άρεσε και τόσο.Δηλαδή θα το έβλεπαν αλλά όχι να παθιαστούν με αυτό.

Ε καλά πολύ ωραίο είναι αλλά σύντομο για να προλάβεις να παθιαστείς.
SANDOKANTHANOS
Luffy

Postby SANDOKANTHANOS » 11/02/14, 23:21

Υπάρχουν anime τα οποία ήταν πιο μικρά και με έκαναν να "πορωθώ" περισσότερο από το Death Note, άσχετα αν μου άρεσε περισσότερο.
Image
Sanji-kun
Robin

Postby Sanji-kun » 16/02/14, 15:00

Αλήθεια;; Για πες κανένα να δω!
Image

Return to “Anime Discussions”